Parodos

Sausio 13-oji ir Nacionalinė biblioteka

˯Aprašymas

Niekas negali nugalėti tautos, siekiančios Laisvės ir Nepriklausomybės. 1991 m. sausio 13 d. yra amžiams įrašyta į Lietuvos valstybingumo istoriją. Tai diena, kai Lietuvos žmonės be ginklo pasipriešino sovietų okupantams, parodė vienybę ir susitelkimą. Dėl jų pasiaukojimo ir ryžto buvo išsaugota viltis gyventi laisvoje ir nepriklausomoje valstybėje.

Šiais metais Lietuva mini Lietuvos laisvės gynimo 30-metį, todėl, norėdami priminti ir prisiminti Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos darbuotojų parodytą iniciatyvą ir pilietiškumą, atnaujinome virtualią parodą „Sausio 13-oji ir Nacionalinė biblioteka“.

1991 m. sausį Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka atsidūrė pačiame įvykių centre. Vis didėjant grėsmei, Nacionalinėje bibliotekoje greitai buvo įkurta laikinoji ligoninė, o medikų komandos buvo pasiruošusios prireikus padėti sužeistiesiems. Ant bibliotekos pastato kolonų suplevėsavo raudonas kryžius baltame fone. Bibliotekos patalpose įsikūrę savanoriai, šauliai budėjo prie strategiškai svarbių langų, išeinančių į Seimo pusę. Bibliotekos durys buvo atviros sušalusiems ir pavargusiems žmonėms, norintiems sušilti prie arbatos puodelio. Nacionalinės bibliotekos darbuotojai natūraliai įsitraukė į laisvės gynėjų gretas.

Nors įvykiai nenumaldomai grimzta į praeitį ir jau užaugo karta, gimusi po 1991-ųjų, šia paroda norime priminti, kad žmonės, kurie dalyvavo Sausio 13-osios įvykiuose, gyvena šalia – tai mūsų seneliai, tėvai, artimieji. Jų prisiminimai visada bus gyvi ir liudys net už ginklą stipresnę pasiryžimo dvasią, nes kiekvienos tautos stiprybė – jos istorinė atmintis.

Paroda parengta virtualios parodos, kurią 2011 m. rengė Nacionalinės bibliotekos darbuotoja, Sausio 13-oios įvykių dalyvė Janina Stankevičienė, pagrindu.

Parodoje eksponuojamos aktyviai įvykius prie parlamento fiksavusio tuomečio Nacionalinės bibliotekos darbuotojo, fotografo Rolando Ginaičio nuotraukos, pateikiami autentiški Nacionalinės bibliotekos darbuotojų prisiminima ir išgyvenimai.

Taip pat pristatomi ir partnerių bei kolegų mums skirti palaikymo ženklai – telegramos, po šių tragiškų įvykių atsiųstos iš kitų šalių bibliotekų ir kultūros įstaigų.

„Sausio 13-osios naktis liko šviesesnė už dieną, bent jau tiems, kurie tada budėjo ir veikė, kurie bėgo ne tolyn nuo mirties pavojaus, o artyn prie jo...“ (Vytautas Landsbergis).

Parodą parengė Komunikacijos ir rinkodaros departamento Rinkodaros ir intelektinių paslaugų skyriaus Kultūros projektų vadovė Nijolė Jonaitienė.