Parodos

Kazys Grinius – gydytojas, švietėjas, Ministras Pirmininkas ir Prezidentas

 • gytis1.jpg

  Gytis Padegimas.

  ALKSNIŠKIAI

  2 dalių dialogai.
  Autorius – Gytis Padegimas.
  VEIKĖJAI:
  Dr. Kazys Grinius.
  Ona Griniūtė-Bacevičienė, jo sesuo.
  Kristina Arsaitė-Grinienė, jo žmona.
  Liūtas Grinius, jo sūnus.
  Vytautas Bacevičius, Onos sūnus.
  Stanislovas Čėsna, Sasnavos klebonas.
  Alisa, pas Grinius besislapstanti žydaitė.
  Žmogysta.

  Veiksmas vyksta Bacevičių sodybos seklyčioje Alksniškių kaime, Sasnavos valsčiuje nuo 1942.12.05. iki 1944.03.

  Šios parodos lankytojams suteikiame progą paskaityti pjesės fragmentą.

  Skaityti >> PDF

 • gytis1.jpg

  Gytis Padegimas.

  2016 m. gruodžio 17 d. pjesės skaitymas Istorinėje Lietuvos Respublikos  prezidentūroje taps Prezidento K. Griniaus 150-ųjų gimimo metinių minėjimo Kaune kulminacija, o premjera numatyta Kauno kameriniame teatre kitų metų vasario 16–17 dienomis.

  Mano tėtis buvo akademiko Vlado Lašo mokinys, o vėliau ir jo darbų tęsėjas. Prof. V. Lašas buvo vienas iš valstiečių liaudininkų lyderių, Prezidento K. Griniaus bendražygis ir artimas bičiulis. Jie ir namą drauge Žaliakalnyje pasistatė. K. Griniaus vardą, pasakojimus apie jį girdėjau namuose nuo vaikystės. Visam gyvenimui įstrigo vaiko atmintyje išlikęs Prezidento, be jokios apsaugos einančio į darbą Laisvės alėja, vaizdas.

  Pjesę parašiau tarsi savaime per tris rugpjūčio savaites šią vasarą savo sodyboje Dzūkijos miške. Aišku, į medžiagą gilinausi kur kas ilgiau, lankiausi  Prezidento muziejuje Marijampolėje, bendravau su jo direktoriumi Vytautu Griniumi. Studijavau tris Prezidento raštų tomus (4-as man buvo neprieinamas), jo ir kitų autorių atsiminimus 1926 metų „K. Griniaus jubiliejiniame „Varpe“, Amerikos lietuvių „Varpe“, taip pat Liūto Griniaus atsiminimus apie tėvą, Gedimino Ilgūno ir Alfonso Eidinto Prezidentui skirtas monografijas, Mindaugo Tamošiūno ir kitų istorikų darbus apie tą laikotarpį, jo politikus bei įvykius.

  Tarpukariu domiuosi seniai, tad įterpiau vieną kitą niekur neskelbtą detalę iš to laikotarpio, kadaise man papasakotą tais laikais gyvenusių žmonių. Beveik visi Prezidento tekstai – autentiški. Autentiška situacija ir veikėjai, išskyrus Žmogystą.

  Gytis Padegimas
  2016 m. lapkričio 14 d.