Parodos

„Ne, mes nesulėtinsime žingsnio“. Lietuvos nepriklausomybės atkūrimas 1990 metų Vakarų spaudoje

 • Toward a free Lithuania_parodai.jpg

  1990 m. kovo 13 d.

  „Į laisvą Lietuvą“

   

  Nepriklausomybės nuo Sovietų Sąjungos paskelbimas iš lietuvių pareikalavo nepaprastos drąsos. Tačiau tikros nepriklausomybės pasiekimas dar pareikalaus iš jų nemažai kantrių ir sunkių derybų. Kol kas tai lieka Dovydo ir Galijoto kova, kurioje maža Lietuva, apsiginklavusi ne daugiau nei moraline teise į laisvę, meta iššūkį galingai SSSR.

 • Time to put_parodai.jpg

  1990 m. balandžio 18 d.

  Warrenas Osmondas. „Laikas daryti spaudimą Gorbačiovui“

   

  Dviejuose praėjusį mėnesį paskelbtuose pareiškimuose [Australijos] užsienio reikalų ministras, senatorius Evansas pastatė Australiją vakarietiškų protestų priešaky. Pakartodamas mūsų išsakytą pripažinimą „Baltijos šalims turėti juridinę teisę egzistuoti kaip nepriklausomoms valstybėms“ ir sveikindamas „bet kokius tolimesnius įvykius, kurie Lietuvos nepriklausomybę, kurią mes jau pripažįstame kaip teisėtą, paverstų realybe“, jis beveik per plauką priartėjo prie Landsbergio Vyriausybės pripažinimo.

   

  Warrenas Osmondas (1947–2000), Australijos žurnalistas, dirbęs diplomatijos ir užsienio žinių redaktoriumi „Sydney Morning Herald“ (1987–1994) ir „Campus Review“ redaktoriumi (1996–2000).

   

  Daugiau apie autorių

 • Lithuania deserves our support_parodai.jpg

  1990 m. balandžio 23 d.

  A. R. Mednis (Australijos baltų taryba). „Lietuva nusipelnė mūsų paramos“

   

  Manytume, jog Herald turėtų turėti kur kas labiau subalansuotą požiūrį į dabartinę Baltijos šalių padėtį (…). Lietuviams tai kur kas daugiau nei „blefavimo ir išdrįsimo“ žaidimas – dabar tai yra kova dėl politinio ir ekonominio išlikimo.

 • Offer that's_parodai_sv.jpg

  1990 m. balandžio 23 d.

  Peteris Hastingsas. „Pasiūlymas, kuris leis JAV atsikvėpti“

   

  Lietuvos krizė dar nesibaigė ir ponas Gorbačiovas, politikas, kuris sugeba nustebinti, gali bandyti įtikinti savo sovietinius kolegas ir kritikus, jog Baltijos šalys jau nebėra svarbios, jog jos gali atsiskirti, nepadariusios žalos Sovietų Sąjungai.

  Kažin. Laikas [tam] dar neatėjo.

   

  Peteris Dunstanas Hastingsas (1920–1990), Australijos žurnalistas ir redaktorius, dirbęs „Consolidated Press’s Bulletin“ (1962–1964), „News Ltd‘s Australian“ (1966–1970) ir „John Fairfax & Sons Ltd‘s Sydney Morning Herald“ (1970–1974 , 1976–1990).

   

  Daugiau apie autorių

   

 • The australian_parodai.jpg

  1990 m. balandžio 24 d.

  Patrickas O‘Brienas. „Lietuva: suviliota ir pamesta“

   

  Pradžioje kreipdamiesi paramos, Lietuvos vyriausybė ir parlamentas nesiekė karinės ar ekonominės pagalbos iš Vakarų. Jie prašė to, ko mes, rodos, jau negalime suvokti, t. y. moralinės paramos, išreikštos trimis paprastais žodžiais: „Mes jus pripažįstame.“ Jei šiuos žodžius būtų ištarę ponia Thatcher ir ponas Bushas, net ir sotto voce balsu, dauguma kitų Vakarų vadovų būtų pasekę jų pavyzdžiu, įskaitant ir mūsų premjerą (…).

   

  Patrickas O'Brienas, Vakarų Australijos universiteto profesorius, sovietų istorijos ir politikos specialistas.

   

  Apie autorių