Parodos

„Ne, mes nesulėtinsime žingsnio“. Lietuvos nepriklausomybės atkūrimas 1990 metų Vakarų spaudoje

 • Lithuania's parliament_parodai_.jpg

  1990 m. kovo 12 d.

  Jeffas Sallotas. „Lietuvos parlamentas balsuoja už nepriklausomybę“

   

  Po 50 metų trukusio Maskvos viešpatavimo naujas demokratiškai išrinktas Lietuvos parlamentas praėjusį vakarą paskelbė nepriklausomybę nuo Sovietų Sąjungos. Lauke stovėjusi lietaus permerkta minia, išgirdusi žinią, suošė nuo plojimų, plūstelėjo į priekį ir nuo įėjimo nuplėšė nekenčiamus milžiniškus pjautuvą ir kūjį.

 • Lithuanian independence_parodai_sv.jpg

  1990 m. kovo 13 d.

  Anatolis Lievenas. „Lietuviška nepriklausomybė: einama per toli ir per greitai?“

   

  Lietuvos tarybų socialistinė respublika dar kartą priartėjo prie tapimo tiesiog Lietuva, tačiau, rodos, ji mažai tesuvokia, ką jai daryti po to.

   

  Apie autorių

 • Gorbachev bans_parodai.jpg

  1990 m. kovo 22 d.

  Jeffas Sallotas. „Gorbačiovas uždraudė šaunamuosius ginklus Lietuvoje“

   

  Gorbačiovo dekretas taip pat sako, jog sovietinė valdžia imsis griežtų priemonių prieš lietuvių kilmės užsieniečius, „kurie nusižengia sovietiniams įstatymams“ Lietuvoje (…). Carla Gruodis sako, jog tai aiškus perspėjimas lietuviams emigrantams, pastaraisiais mėnesiais sugrįžusiems į respubliką padėti kovoje už nepriklausomybę. (…)

   

  Jeffas Sallotas, „The Globe and Mail“ Maskvos biuro vadovas (1988–1991)

   

  J. Salloto tinklaraštis

 • Lithuania won't_parodai.jpg

  1990 m. kovo 29 d.

  Matthew Fisheris. „Lietuva dėl nepriklausomybės nenusileis“

   

  Bandydamas sulėtinti įsibėgėjantį žodžių karą tarp dviejų vyriausybių ir sustabdyti gresiančius sovietų karių manevrus, ponas Landsbergis pranešė siekiąs nedelsiant pasikalbėti su sovietų prezidentu Michailu Gorbačiovu ir surasti taikią išeitį iš susidariusios aklavietės, Lietuvai paskelbus nepriklausomybę kovo 11 dieną.

   

  Matthew Fisheris, ilgametis Kanados užsienio korespondentas, 30 savo gyvenimo metų praleidęs Europoje, Artimuosiuose Rytuose, Tolimuosiuose Rytuose ir visai neseniai – Afganistane.

   

  Apie autorių

 • Canada could_parodai.jpg

  1990 m. kovo 29 d.

  Charlotte Montgomery. „Landsbergio šalininkai teigia, jog Kanada galėtų tarpininkauti“

   

  Bet jei tokios paramos neatsiras, pasakė jis [Stasys Lozoraitis], Lietuvos vyriausybė ir toliau veiks, o lietuviai „toliau sieks savo tikslo. Mes būsime geležinių nervų“.

 • Toronto star_parodai.jpg

  1990 m. balandžio 26 d.

  Stephenas Handelmanas. „Lietuviai įspėja dėl nelaimės“

   

  (…) Lietuvos krizė ir blokados pasekmės sulaukia vis didesnės sovietų reformatorių kritikos. (…) Michailas Bronsteinas, vienas iš svarbiausių ekonomistų šalyje, kreipėsi į Kremlių, ragindamas (…) „pripažinti Baltijos šalių tautų valią ir pradėti diskusiją dėl valstybingumo.“

   

  Stephenas Handelmanas, Kanados žurnalistas, rašęs tokiems laikraščiams kaip „Time Magazine“ ir „The Toronto Star“. Knygos „Comrade Criminal: Russia’s New Mafiya“ [Draugas nusikaltėlis: Naujoji Rusijos mafija] (Yale University Press, 1995) autorius.

   

  Daugiau apie autorių

   

  S. Handelmano knygų sąrašas