-
1990 m. kovo 12 d.
Philippe’as Marcovicis. „Lietuva: nacijos gimimas“
Vakar Lietuva nutraukė paskutinę giją, kuri jungė ją su SSSR. Vienašališkai, be sovietų sutikimo pasiskelbdama Lietuvos respublika ir patvirtindama nacionalinę simboliką, įkūnytą vėliavos ir himno, Lietuva nusimetė kolonijinį jungą. Tai ne tik teisingumas, bet ir pradžia proceso, kuris, tuo neabejojama, turės tendenciją plisti.
-
1990 m. kovo 16-22 d.
Bernardas Lecomte’as. „Baltijos šalys: laisvės vėjas“
Tarptautinė bendrija Lietuvos nepriklausomybės paskelbimą sutinka santūriai. Vilčių neteikiantis, atsargus sutikimas. Nepriklausomybė? Kokia nepriklausomybė? Nei Jungtinės Valstijos, nei Didžioji Britanija, nei Prancūzija nenori mesti šešėlio ant pirmojo sovietų asmens. Pastangos apsaugoti Gorbačiovą visame pasaulyje atrodo graudžiai. O rezultatas lietuvių akimis – nuviliantis.
-
1990 m. kovo 24 d.
„Gorbačiovo įvaizdis“
(...) [G]inčo objektas Lietuvoje tai ne tik istorinės neteisybės ir tautų apsisprendimo teisės atstatymas. Tai ir M. Gorbačiovo įvaizdis užsienyje bei reformų Sovietų Sąjungoje ateitis. Iki šiol tas įvaizdis buvo nepaprastai teigiamas – žymiai geresnis negu pačioje Sovietų Sąjungoje, beje, ne be pagrindo.
-
1990 m. kovo 29 d.
François Hauter‘is. „Nesibaigiantis Lozoraičių 'pasipriešinimas'“
(...) Praėjus penkeriems metams po tėvo mirties, sekmadienį, kovo 11-ąją, Stasys Lozoraitis gavo faksą iš Vilniaus: „Dokumentas Nr. 3 priimtas.“ Trumpiau tariant: nepriklausomybė!
-
1990 m. kovo 29 d.
Bernardas Poirette‘as. „'Aš norėčiau matyti rusų tankus…': Lietuvos sostinės, kurioje tvyro apgaulinga ramybė, kasdieniame gyvenime niekas nepasikeitė“
„Atleiskit, ponia, ar negalėtumėt pasakyti, kur yra Parlamentas?“ Galbūt klausimas, užduotas rusų kalba, kuria Lietuvoje dar galima susikalbėti, nepatiko šiai Vilniaus gyventojai... Atsakymo tenka palūkėti. „Nežinau“, – pagaliau ištaria ji, suprantama, rusiškai... Praėjus dviem savaitėms po nepriklausomybės paskelbimo, lietuvių parlamento adresą Vilniuje žino dar ne visi.
-
1990 m. gegužės 3-9 d.
Jeanas-Marcelis Bouguereau. „Lietuva: Mitterand’as – Daladier’as?“
(...) Kohlis ir Mitterand’as paprašė, kad Lietuva atsisakytų ne nepriklausomybės paskelbimo, bet jos „pasekmių“. Veidmainystė? Dviveidiškumas? Ne, formali reakcija, siekiant išeiti iš susipriešinimo. Siekis rasti išeitį, kad tiek Maskva, tiek Vilnius neprarastų autoriteto ir pradėtų derybas, kol reikalai nepablogėjo.