- Virtualios parodos
- BRONIUS RADZEVIČIUS. „Ak, gesinkite rudenio grožį, jis dilgina širdį...“
- Autorinės knygos. Memuarai, mokslo tyriamieji darbai apie B. Radzevičių, jo asmenybė ir kūryba kituose leidiniuose. Kūrybos vertimai. Straipsniai, recenzijos, pasisakymai, interviu, kūryba tęstiniuose leidiniuose ir periodikoje
-
Parodos logotipas.
APIE BRONIAUS RADZEVIČIAUS KŪRYBĄ
Pirmieji B. Radzevičiaus apsakymai pasirodė 1967 m. Pirmoji knyga – novelių rinkinys Balsai iš tylos (1970). Svarbiausias kūrinys – autobiografiškumu, egzistenciniais ir filosofiniais klausimais pasižymintis romanas Priešaušrio vieškeliai (1 d., 1979; 2 d., 1985 – užbaigta po autoriaus mirties). Tai istorija apie žmogaus, literato tapsmą – jo vaikystę pokario kaime, tradicinę žemdirbių šeimos buitį, ją sujaukiančią kolektyvizaciją. Tai yra pirmas lietuviškas romanas, kuriame sąmonės srauto technika skamba natūraliai ir įtikinančiai. Ji perteikia centrinio veikėjo patirtis, emocijas, jo komplikuotos, jautrios, nervingos psichikos turinį. Kitos knygos – apsakymų rinkiniai Link Debesijos (1984), Žolė po šerkšnu (1994), rinktinė Vakaro saulė (1996).
Daugiau skaitykite čia >> PDF -
Juozas Aputis.
J. Aputis – lietuvių prozininkas, vertėjas.
Kuo labiau metams bėgant tolsta nuo mūsų Bronius Radzevičius, tuo labiau norime įsismelkti į jo kūrybą; jo prozoje randame vis daugiau dalykų, kurių anksčiau arba nepastebėjom, arba nespėjom atidžiau įsižiūrėti. O gal tokia yra kiekvieno didelio talento dalia? Yra žmonių, anksčiau neskaičiusių jo raštų ir nieko apie jį negirdėjusių, o dabar ieškančių „Priešaušrio vieškelių“ ir norinčių šitą širdim parašytą knygą paversti madingu suvenyru. Tačiau ryškėja ir graži prošvaistė: pastaruoju metu periodikoje pasirodžius jo kūriniams, daugybę skaitytojų dar labiau ėmė traukti ir gilusis šio rašytojo kūrybos klodas – išmintingas susimąstymas, sielos skaidrumas, tikras jausmas.
Radzevičius B. Link debesijos. Vilnius: Vaga, 1984. p. 5 -
Laimonas Tapinas.
L. Tapinas – lietuvių eseistas, prozininkas.
Iš visų mūsų kurso draugų, rašiusių proza ar eilėmis, pats talentingiausias, be abejonės, buvo Bronius Radzevičius, kuris daugiausia ir pasiekė literatūroje. „Priešaušrio vieškelių“ purvynais bridome visi, vieni iš inercijos, kiti sukandę dantis, treti per Sibiro platybes. Bet meno kalba paliudyti tą ilgų dešimtmečių odisėją sugebėjo tik Bronius Radzevičius savo romane „Priešaušrio vieškeliai“.
Tapinas L. Prarasto laiko nebūna. Vilnius: Alma littera, 2004. p. 145. -
Petras Bražėnas.
P. Bražėnas – lietuvių literatūros kritikas, Lietuvos edukologijos universiteto docentas, humanitarinių mokslų daktaras.
Kuo iš toliau žiūrime, tuo Broniaus Radzevičiaus kūryba tampa ryškesnė. „Priešaušrio vieškelių“ Juozas Daukintis – po Liudo Vasario ar nebus pirmasis mūsų literatūroje personažas su tokiu dvasinio pasaulio peizažu. Bet ir visi kiti veikėjai charakterizuojami taip, kad jų neužmirši. Sakysim, senas inteligentas, sutiktas Vingio parke ar Žvėryno gatvelėje. Jis užfiksuotas taip tiksliai, kad atsimenantys gali iškart atpažinti įspūdingą Kipro Petrausko figūrą. Joks fotografas negalėtų šito perteikt./Mes nebuvom draugai. Nesėdėjom su juo kavinėse, nesilankėm dažnai vienas pas kitą. Mūsų santykiai buvo epizodiniai. Kai jis įteikė „Vagai“ savo „Priešaušrio vieškelius“, man pasiūlė recenzuot. Gal per reiklus, per kritiškas buvau, bet man tada pasirodė, kad tame rankrašty per daug to autobiografinio, apybraižinio, dienoraštinio lygmens, kuris, kaip kokie svarsčiai ant kojų, tempia šį kūrinį žemyn. Parašęs paskambinau, sakau: atvažiuok. Mes sėdėjom, gurkšnodami arbatą, ir visą pusdienį šnekėjom. Kritines pastabas jis priėmė labai atvirai. Ir man pasirodė, kad išėjo su visai nebloga nuotaika. Paskui praeina pusmetis, metai. Rankraščio leidyklon jis neatneša. Gal pusantrų metų sėdėjo prie pirmojo tomo ir taisė.
Šiaurės Atėnai. 1991, nr. 8(55), p. 3. -
Jonas Mikelinksas.
J. Mikelinskas – lietuvių prozininkas, eseistas, vertėjas.
Aš dažnai pamąstau: ką galima pastatyti šalia šito žmogaus? Šalia Broniaus Radzevičiaus ne tik iš dabartinės, bet iš visos mūsų literatūros? Turime Krėvės „Dangaus ir žemės sūnus“, Putino „Altorių šešėly“, turim dar daug kūrinių. Bet kai sulygini juos, peršasi gal vienintelė teisinga išvada: nematau kito tokio kūrinio, kuris būtų parašytas su tokia būtinybės našta, kaip „Priešaušrio vieškeliai“.
Šiaurės Atėnai. 1991, nr. 8(55), p. 3. -
Arvydas Šliogeris.
A. Šliogeris – lietuvių filosofas, vertėjas, eseistas.
Radzevičiaus visata išniro iš nebūties staiga, netikėtai, ryškia, bet slėpininga šviesa užliedama gana blankų mūsų beletristikos peizažą. Mes iškart – gal nesupratome – pajutome, kad jo žodis – mums dar negirdėtas ir neregėtas, savitas ir keistas <...> Pajutome, kad į mūsų literatūros padangę įsiveržė kometa, kad sužibo ryški, bet vieniša žvaigždė, tačiau ir dabar dar nežinome, kas, kaip ir kodėl, ir dabar dar nedrįstame kiek aiškiau suvokti to, ką jau galima pavadinti Radzevičiaus fenomenu.
Radzevičius B. Žolė po šerkšnu. Kaunas: Varpas, 1994. viršelis 4. -
Aleksandras Raimondas Kašauskas.
A. R. Kašauskas – lietuvių prozininkas.
B. Radzevičiaus darbai spindi tarp praeities ir dabarties veikalų, lyg kokia viršukalnė jie matyti ateityje.
Radzevičius B. Žolė po šerkšnu. Kaunas: Varpas, 1994. viršelis 4. -
Grigorijus Kanovičius.
G. Kanovičius – leituvių prozininkas, dramaturgas, poetas, vertėjas.
Radzevičiaus fenomenas, man atrodo, yra tas, kad jis rašė sau, o parašė visam pasauliui.
Radzevičius B. Žolė po šerkšnu. Kaunas: Varpas, 1994. viršelis 4. -
Priešaušrio vieškeliai: romanas.
Su aut. autogr. B. Raguočiui.
-
Raštai: Priešaušrio vieškeliai (2): romanas.
Knygoje taip pat:
Bražėnas P. Priešaušrio vieškelius perėjus. p. 553–575. -
Žolė po šerkšnu: apysaka, novelės.
Knygoje taip pat:
J. Noak. Balsas iš tylos: esė apie B. Radzevičių. p. 167–214. -
Proza.
Turinys:
Balandis; Sūkuryje; Antkapiai ir paminklai; Šiąnakt bus šalna; „Tėve“, – pasakys; Prie Babilono upių, ten mes…; Žmogus sniege; Motinos apsilankymas; Prie ežero; Žemės keleiviai; Sudegintas rankraštis; Viešnagė pas tėvus; Paskutinė gulbės giesmė; Kaimietis; Diena ir vakaras; Kartais, kai mūsų meilė…; Todėl, kad…; Naktį…; Praradimo aidai; Nuoširdumas; Per menka auditorija; Link Debesijos: novelės. -
Buvusiojo laiko vieškeliais.
Knygoje:
Radzevičienė G. Buvusiojo laiko vieškeliais. p. 7–80.
Radzevičius S. Likimai. p. 81–134.
Radzevičius B. Kas plazda giluminiuose gyvybės kloduose. p. 135–154.
Virš. tik 1-ojo kūrinio antr. ir aut. -
Diskurso struktūros Broniaus Radzevičiaus romane „Priešaušrio vieškeliai“ [rankraštis]: daktaro disertacija: humanitariniai mokslai, filologija (04H).
Darbas atliktas 1995–2000 metais Vilniaus pedagoginiame universitete.
Bibliogr.: lap. 114–120 (125 pav.).
Mokslo straipsniai disertacijos tema: lap. 121 (6 pav.).
Dr. disert. (humanit. m.) – Vilniaus pedagoginis universitetas, 2000.
Darbo įvadinė dalis:
Skaityti >> PDF -
Diskurso struktūros Broniaus Radzevičiaus romane „Priešaušrio vieškeliai“: daktaro disertacijos santrauka.
Aut. darbų sąrašas: p. 20 (6 pavad.).
-
Metaliteratūrinė pasakojimo strategija Broniaus Radzevičiaus romano „Priešaušrio vieškeliai“ antrosios dalies autoriniame mašinraštyje: magistro darbas.
Santrauka:
Magistro darbe Metaliteratūrinė pasakojimo strategija Broniaus Radzevičiaus romano „Priešaušrio vieškeliai“ antrosios dalies autoriniame mašinraštyje atskleidžiama romano mašinraščio metaliteratūrinė sąranga. Tiriama ekstradiegetinio ir intradiegetinio pasakojimo lygmenų metaliteratūrinė raiška. Keliama hipotezė, jog metaliteratūrinės pasakojimo strategijos egzistavimas romane įrodo jo „literatūriškumą“, kuris semiotinės metodologijos kontekste žymi teksto koherenciją. Kitaip tariant, sprendžiama romano autorinio mašinraščio koherencijos problema: ar galima šį tekstą skaityti kaip uždarą, baigtinį semantinį universumą. -
Bronius Radzevičius: kūrybos studijos ir interpretacijos.
Šioje knygoje surinktos literatūros mokslo studijos, kritikos straipsniai, atskirų kūrinių interpretacijos padeda susidaryti išsamesnį rašytojo Broniaus Radzevičiaus kūrybos vaizdą, intervių su poetu atskleidžia jo gyvenimo ir kūrybos kontekstą. Tai gera paspirtis literatūros mokytojui, studentui, moksleiviui, apskritai visiems, besidomintiems lietuvių literatūra, jos interpretacijos klausimais.
-
Lietuvių literatūros istorija. T. 2.
Bronius Radzevičius. p. 496.
-
Romano šiokiadieniai ir šventės.
Bražėnas P. Bronius Radzevičius. p. 273–295.
-
Tarybų Lietuvos rašytojai: bibliografinis žodynas: 2-asis papild. leidimas.
[Radzevičius, Bronius]. p. 256–257.
-
Kintantis prozos pasaulis: straipsnių rinkinys.
Guščius A. [Radzevičius, Bronius]. p. 22, 77–81, 153.
-
Lietuvių literatūra šiuolaikinėmis socializmo sąlygomis: straipsnių rinkinys.
[Radzevičius, Bronius]. p. 97, 159, 162, 184, 194, 199–201, 203, 224, 226, 318, 376, 387.
-
Vėtrungiškoji dalia: esė apie literatūrą ir gyvenimą.
Dirgėla P. [Radzevičius, Bronius]. p. 34–43, 55–58.
-
Žanrų kaita ir sintezė.
Kubilius V. [Radzevičius, Bronius]. p. 98–100, 232.
-
Gyvenimo saulė.
Radzevičius B. Motinos apsilankymas. p. 213–215.
-
Lietuvių eilėraštis proza.
Radzevičius B. „...O naktys...“; „Aš myliu tavo kūną...“. p. 224–227.
-
Amžininkas literatūroje: straipsnių rinkinys.
[Radzevičius, Bronius]. p. 15, 22, 43, 48, 51, 61, 69–73, 87, 98, 143–144, 146, 150, 152, 158–167, 171, 179–187.
-
Lituanistikos instituto 1985 metų suvažiavimo darbai = Proceedings of the Institute of Lithuanian Studies, 1985.
Natkevičius V. Naujasis Lietuvos romanas. Ar romanas jau atsisako komunistinio moralizavimo?: [apie B. Radzevičiaus kūrybą]. p. 231–235.
-
Esi tik viena: rinktinė.
Radzevičius B. „Naktį...“; Motinos apsilankymas. p. 263–269.
-
Problemos ir situacijos: straipsnių rinkinys.
Kubilius V. [Radzevičius, Bronius]. p. 173–175.
-
Eilėraščio namai: esė apie poezijos šiandieną.
Kukulas V. [Radzevičius, Bronius]. p. 31, 36, 101, 133, 141, 171.
-
XX amžiaus lietuvių literatūra: straipsnių rinkinys.
[Radzevičius, Bronius]. p. 42, 100, 215, 237, 324, 398.
-
XX amžiaus literatūra.
Kubilius V. [Radzevičius, Bronius]. p. 500, 517, 598–600, 603, 703.
-
Atgimusios Lietuvos nacionalinių premijų laureatai.
Bronius Radzevičius. p. 12–13.
-
Konservatoriaus išpažintys: 1988–1994 metų tekstai.
Šliogeris A. Apie Broniaus Radzevičiaus kūrybą. p. 273–276.
-
Žmogaus vaizdavimas lietuvių literatūroje.
Žukas S. Romanas – likimas; Žmogus poetinėje prozoje; Žmogus sniege. p. 243–299.
-
Lietuvių rašytojų sąvadas: 2-asis patais. ir papild. leidimas.
Vanagas V. Radzevičius, Bronius. p. 467–526.
-
Meniniai ir komunikaciniai tekstai: mokslinės konferencijos tezės, Šiauliai, 1997 m. lapkričio 12–13 d.
Vilkauskienė A. Žmogaus sielos paslaptys B. Radzevičiaus novelėse: [Paslaptingas pasaulis; Motinos apsilankymas; Sausa pušis]. p. 52–54.
-
Tekstas ir kūrinys.
Daujotytė V. [Radzevičius, Bronius]. p. 91, 96.
-
Literatūros teksto interpretacija: 15 lietuvių rašytojų tekstų interpretacijos pavyzdžiai ir patarimai mokiniams ir jų mokytojams.
Bukelienė E. Bronius Radzevičius. p. 192–203.
-
Teksto charakteristika: teminis rinkinys.
Barauskaitė J. Keli B. Radzevičiaus apsakymo „Prie ežero“ analizės aspektai; B. Radzevičiaus novelės „Šiąnakt bus šalna“ implicitinis turinys. p. 59–63.
-
7–9 dešimtmečio lietuvių novelė.
Mačianskaitė L. Bronius Radzevičius; Kaltė; Šiąnakt bus šalna. p. 62–72.
-
Lietuvių literatūros enciklopedija.
Sprindytė J. Radzevičius, Bronius. p. 409.
-
Trumpa lietuvių literatūros istorija: II dalis.
Zaborskaitė V. Stambioji proza: Juozas Baltušis, Jonas Avyžius, Bronius Radzevičius. p. 86–88.
-
Mitai lietuvių kultūroje: straipsnių rinkinys.
Matelionytė S. Kai kurios miesto vaizdavimo strategijos XX a. 10-ojo dešimtmečio prozoje: [apie B. Radzevičiaus ir R. Gavelio kūrybą]. p. 166–172.
-
Po Indrajos dangumi: atsiminimų ir straipsnių rinkinys apie Uteną ir uteniškius.
Surgailienė B. Rūsčioji gyvenimo upė: [B. Radzevičiaus sesers Birutės pasakojimas]. p. 57–61.
-
Žmogus ir jo legenda: apmąstymai apie kūrybą ir kūrėjus.
Mikelinskas J. [Radzevičius, Bronius]. p. 174, 192, 224–226.
-
Literatūra ir paraliteratūra: straipsniai ir esė.
Martinkus V. [Radzevičius, Bronius]. p. 28, 48, 98, 198, 241, 369.
-
Proza ties tūkstantmečio riba: kritikos etiudai.
Bukelienė E. Bronius Radzevičius šiandien: (kalba rašytojo gimtinėje jo 60-mečio proga). p. 47–52.
-
Prarasto laiko nebūna.
Tapinas L. IV skyrius: [autorius aprašo B. Radzevičiaus biografijos detales, įsimintinas bendros pažinties su juo akimirkas]. p. 143–189.
-
Kita vertus…: straipsniai apie lietuvių literatūrą.
Kelertienė V. [Radzevičius, Bronius]. p. 125–127, 130.
-
Po Aukštaitijos pilnatim: Utenos krašto poetų kūrybos rinkinys: 2-asis papild. leidimas.
Radzevičius B. „Aidi dabar tavo būtis...“; „Palik, pasakė ji tada...“; Sužeistos sielos; Mirtis; Šitą rytmetį pilką: eilės. p. 98–104.
-
Vyžuonos: kraštas ir žmonės.
Stakėnienė R. Bronius Radzevičius: [apie B. Radzevičiaus biografiją]. p. 451.
-
Lietuvių rašytojai apie kūrybą.
Dešimt klausimų rašytojams: [į žurnalo Nemunas klausimus atsakė B. Radzevičius]. p. 515–522.
-
Lituanistikos keleivis: Albertas Zalatorius: literatūrologas, kritikas, pedagogas, kultūrininkas: mokslo straipsniai ir šaltiniai, atsiminimai.
[Radzevičius, Bronius]. p. 136, 139–140, 260.
-
Likę tekstai: straipsnių rinkinys.
Šiukščius V. [Radzevičius, Bronius]. p. 136, 164, 197, 201, 202, 211, 225, 241, 275, 291.
-
Amžininkai ir bendraamžiai: studija, straipsniai, recenzijos.
Bražėnas P. [Radzevičius, Bronius]. p. 17, 32, 56–57, 197, 244, 246, 267, 368, 374, 425, 432.
-
Visuotinė lietuvių enciklopedija. T. 19.
Radzevičius, Bronius. p. 450.
-
Laisvojo mąstymo properšos.
Daujotytė V. Kas buvo (yra) Bronius Radzevičius?; Dar iš Broniaus Radzevičiaus: ar prigimties kodas yra tik vietinis?; Rašymo paslaptis; Buvimas tradicijoje; Tikrovė; Labai daug tikrovės; Pavojus, kurio sunku išvengti; Laiko ribos; Gebėjimas „jausti-liesti“; Ontologinis gervių motyvas; Gervės ir prasmės ratas. p. 242–262.
-
Literatų gatvė: kultūrinis gidas.
Ivanauskienė M. Bronius Radzevičius (1940–1980). p. 128–129.
-
Lithuanian literature.
Anglų kalba.
[Radzevičius, Bronius]. p. 393, 459, 460–461, 464. -
Lithuanian literature in translation, 1990–2002.
Anglų kalba.
[Radzevičius, Bronius]. p. 79, 181. -
Pilvede maa: jutustused.
Estų kalba.
-
Altre voci: nove narratori lituani del secondo Novecento.
Italų kalba.
Radzevičius B. E si levano le gru; La donne sulle scale: [apsakymai: su prier. apie aut.]. p. 55–66. -
Lietuviešu zelta stāsti.
Latvių kalba.
Radzevičius B. Cilvëks sniegä: [apsakymas]. p. 139–147. -
Wiecznie zielony klon: antologia opowiadań litewskich.
Lenkų kalba.
Radzevičius B. W stroną Debesji: [su trump. biogr. duomenimis]. p. 334–343. -
Dzieje literatury litewskiej, 1918-2000. T. 2.
Lenkų kalba.
[Radzevičius, Bronius]. p. 45, 75, 85. -
Des âmes dans le brouillard: anthologie de nouvelles lituaniennes contemporaines.
Prancūzų kalba.
Radzevičius B. L’homme dans la neige: [novelė Žmogus sniege]. p. 63–75. -
Вечно зелённый клён: антология литовской советской новеллы.
Rusų kalba.
Радзявичюс Б. В сторону Дебесии. с. 363–375. -
Современный литовский роман.
Rusų kalba.
Бронюс Радзявичюс. c. 66–69. -
Большаки на рассвете: роман.
Rusų kalba.
-
Antologija kratke priče Litve.
Serbų kalba.
Radzevičius B. Put u Debesiu: [Link Debesijos]. p. 187–197. -
Pol'ana so živou vodou: zborník litovských poviedok.
Slovakų kalba.
Radzevičius B. Link Debesijos: [su vertimu į slovakų k.]. p. 91–100, 143. -
Literatur in Freiheit und Unfreiheit: die Geschichte der litauischen Literatur von der Staatsgründung bis zur Gegenwart.
Vokiečių kalba.
Prosa:
Kubilius V. Bronius Radzevičius. p. 243–246.