Paminėjus Marko Tveno vardą, ne vienam prieš akis iškyla didžiulė, plati, vandeninga upė, kuria pūškuoja garlaiviai, ar jos pakraščiu, pasistumdami kartimis plaustu iriasi du berniūkščiai – Tomas Sojeris ir Heklberis Finas...
Markas Tvenas (tikr. Samuelis Lenghornas Klemensas) gimė Misūrio valstijoje, Floridos kaimelyje 1835 m. lapkričio 30 dieną. Berniukas dar buvo visai mažas, kai tėvai persikėlė į Hanibalą – apie tūkstantį gyventojų turintį miestelį prie Misisipės upės. Čia prabėgo visa būsimojo rašytojo vaikystė. Semas buvo vienuolikos, kai mirė tėvas, palikdamas šeimą nepritekliuose. Iš pradžių berniukas dirbo spaustuvėje, perkopęs dvidešimtį metų pradėjo dirbti locmano padėjėju, o vėliau – laivavedžiu. Tada Markui Tvenui atrodė, jog išsipildė jo vaikystės svajonė, kad šis darbas – tai jo pašaukimas. Jis apleido net žurnalistiką – anksčiau jis siuntė laikraščių bei žurnalų redakcijoms savo dar netobulas humoreskas, eskizus, apybraižas.
Kūrybiniu rašytojo gimtadieniu galima laikyti 1862 m. vasario 3 dieną, kai viename Nevados leidinyje pasirodė apsakymas pirmąkart pasirašytas Marko Tveno slapyvardžiu. Po penkerių metų išėjo ir pirmoji knyga – „Šokinėjanti varlė ir kiti pasakojimai“. Būtinybė užsidirbti pragyvenimui, be to, Tvenas visada svajojo praturtėti, paskatino skaityti savo kūrybą viešai. Jo „paskaitos“ turėjo milžinišką pasisekimą ne tik Amerikoje, bet ir Europoje, tačiau visus uždirbtus pinigus iššvaistė nesėkmingai investavęs.
1870 m. Tvenas vedė Oliviją Lengdon. Po metų šeima įsikūrė Konektikuto valstijos Hartfordo mieste. Čia virė intelektualų gyvenimas – veikė ne vienas literatūros klubas. Tvenas daug dirbo, keliavo, rašė, nes reikėjo išlaikyti šeimą (sutuoktiniai turėjo tris dukras), namą. Šiuo laikotarpiu pasirodė garsūs jo kūriniai, atnešę rašytojui šlovę: „Tomo Sojerio nuotykiai“ (1876), „Princas ir elgeta“ (1881), „Gyvenimas prie Misisipės“ (1883), „Heklberio Fino nuotykiai“ (1884), „Jankis karaliaus Artūro dvare“ (1889), „Adomo dienoraštis“ (1893) ir kt.
Senatvėje Tveną sėkmė apleido. Mirė dvi dukros, žmona Olivija.
Tų metų lapkritį, kai gimė Markas Tvenas pasirodė Halio kometa. Tai Tvenui atrodė svarbu, nes 1909-aisiais jis pasakė: „Aš atėjau su Halio kometa. Kitąmet ji ir vėl pasirodys, ir manau, kad išeisiu su kartu su ja“. Taip ir nutiko, kometa sugrįžo 1910 metų balandį. Rašytojas mirė 1910 m. balandžio 21 dieną.
Paruošta pagal: Mendelsonas, Morisas. Markas Tvenas: biografinė apybraiža. – Kaunas: UAB "Dajalita", 2000. – 237, [2] p., [8] iliustr. lap. – (Likimai). Schnakenberg, Robert. Slapti didžiųjų rašytojų gyvenimai: nutylėti faktai apie romanistus, poetus ir dramaturgus. – Vilnius: Gimtasis žodis, [2013]. – 271, [1] p. Зарубежные писатели: биобиблиографический словарь. – Т. 2. – Москва: Просвещение, 1997. – 448 с.