-
Uri Faivušas Hakohenas. „Halakha berura“ (hebr. Išaiškintas įstatymas). Mecas, 1793.
Brangiausia, ką M. Strašunas paliko mylimam miestui, buvo jo asmeninė biblioteka.
Kaip bibliofilas ir aistringas kolekcininkas, senos knygos žinovas ir žydų raštijos istorijos ekspertas. M. Strašunas buvo gerai žinomas tarp amžininkų toli už Vilniaus ribų, daug amžininkų jam dedikavo savo kūrinius.
Asmeninės kolekcijos pagrindą sudarė religinė ir švietėjiška žydų literatūra ir periodika hebrajų kalba. M. Strašunas taip pat sukaupė daugiau kaip tūkstantį judaikos leidinių kitomis kalbomis. Tarp kolekcijos brangenybių buvo penki inkunabulai, apie 50 manuskriptų, apie šimtą paleotipų, keli šimtai XVI–XVII a. pradžios knygų. M. Strašunas testamentu visą kolekciją skyrė bendruomenės viešajai bibliotekai įkurti.
-
-
Mato Strašuno testamento projekto fragmentas (1885 m.). Čia minimas jo knygų kolekcijos perdavimas per paskirtus įgaliotinius viešosios bibliotekos įkūrimo tikslais. Lietuvos valstybės istorijos archyvas.
„Šiuo metu mielasis dėdė rūpinasi savo testamento reikalais. <...> Jo biblioteka bei rankraščių rinkinys <...> tokie jam brangūs. Jis nenori, kad [biblioteka] būtų išsklaidyta, <...> dėl to taip išgyvena, kad negali nusiraminti.“ (Iš Mato Strašuno dukterėčios, Vilniaus Romų spaustuvės vadovės Deboros Rom laiško jų giminaičiui, filologui Avbraomui Harkavi)
-