„Apsilankyti Vilniuje ir neužeiti į Strašuno biblioteką reikštų visai nepamatyti Vilniaus.“ (Naftalio Veiniko įrašas Strašuno bibliotekos svečių knygoje, 1933)
Paroda skirta unikaliamVilniaus kultūros reiškiniui – pirmajai viešajai žydų bibliotekai, kuri veikė 1902–1940 m. Virtualioje parodoje pristatomos bibliotekos steigėjo, bibliofilo ir mecenato Mato Strašuno, kuris testamentu paliko savo retų knygų kolekciją ir lėšas bibliotekai, kolekcijos knygos, su bibliotekos steigimu ir veikla susiję dokumentai, supažindinama su jos donatoriais, darbuotojais ir skaitytojais, akcentuojamas bibliotekos vaidmuo Vilniaus žydų kultūros gyvenime.
Ši virtuali paroda – tai praplėsta versija Lietuvos Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje 2017 m. gegužės-liepos mėnesiais eksponuotos parodos, skirtos Mato Strašuno 200-osioms gimimo metinėms bei Dokumentinio paveldo tyrimų departamento Judaikos centro įsteigimui.
Virtualios parodos rengimą parėmė Lietuvos kultūros ministerija projekto „YIVO archyvo skaitmeninimo veiklos 2017 metais“ rėmuose. Eksponuojami leidiniai ir dokumentai saugomi Lietuvos Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Dalį vaizdų suteikė Lietuvos valstybės centrinis archyvas, Lietuvos istorijos archyvas, YIVO institutas Niujorke ir Lietuvos nacionalinis muziejus.
Už vaizdinės informacijos suteikimą ir konsultacijas rengiant parodą dėkojame: YIVO Institute for Jewish Studies, Geršonui Taicui (Vilnius), Sigutei Chlebinskaitei (Vilnius), Danui Rabinovicui (Vašingtonas, JAV).
Idėjos autorė - Lara Lempertienė, virtualios parodos dizainerė - Miglė Anušauskaitė.
Temos
- Mato Strašuno gyvenimas ir darbai
- Mato Strašuno palikimas
- Strašuno bendraminčiai – knygų kolekcijų donatoriai
- Bibliotekos gyvenimas
- Bibliotekininkai
- Strašuno biblioteka – Vilniaus žydų kultūrinio gyvenimo centras
- Biblioteka pirmosios sovietų okupacijos laikotarpiu
- Vokiečių okupacija ir bibliotekos žūtis
- Bibliotekos atminimas ir palikimas