Parodos

YIVO bičiuliai (פֿרײַנט פֿון ייִוואָ). Vilniaus YIVO institutas ir tarpukario žydų pasaulis

˯Aprašymas

Paroda YIVO bičiuliai/Fraynt fun YIVO. Vilniaus YIVO institutas ir tarpukario žydų pasaulis" skirta Vilniuje 1925 m. įsteigto ir iki 1941 m. veikusio YIVO žydų mokslinių tyrimų instituto, kaip lyderiaujančios, inovatyvios, tarptautiniu mastu pripažintos akademinės žydų kultūros tyrimų institucijos, veiklai. Parodoje pristatomi YIVO darbai, tarptautiniai ryšiai, tragiškas Holokausto laikotarpis ir veiklos atnaujinimas Niujorke (JAV), kur institutas veikia ir šiandien.

 

Steigiant institutą buvo užsibrėžti šie pagrindiniai veiklos tikslai: rinkti žydų gyvenimą atspindinčią medžiagą ir fiksuoti viso pasaulio žydų gyvenimo apraiškas; tirti žydų istoriją ir dabartį taikant moderniojo mokslo metodus; ugdyti visų mokslo sričių specialistus.

 

Instituto garbės prezidiumo nariais tapo žydai – patys žymiausi to meto pasaulio mokslininkai, visuomenės veikėjai: Albertas Einsteinas, Sigmundas Freudas, Eduardas Bernsteinas, Šimonas Dubnovas. Vienas iš instituto idėjos autorių, organizatorių ir jo ilgametis vadovas buvo žymiausias to meto jidiš filologas, pirmasis jidiš profesorius Amerikoje (gyveno JAV nuo 1939 m.) Maksas Vainraichas. Jis formavo instituto veiklos strategiją ir principus.

 

YIVO buvo pirmoji pasaulio institucija, ėmusi nuosekliai tyrinėti jidiš kalbą ir Rytų Europos žydų kultūrą. Institutas rinko, dokumentavo ir tyrė Lenkijos, Lietuvos, Europos ir pasaulio žydų gyvenimo apraiškas. Per penkiolika savo veiklos Vilniuje metų YIVO sukaupė įspūdingas kolekcijas, įrengė du muziejus, išleido per šimtą mokslinių leidinių, organizavo kelias tarptautines konferencijas, parengė dešimtis jaunų mokslininkų. YIVO išplėtė savo veiklą visame pasaulyje, bendradarbiavo su 70 institucijų iš daugiau nei 30 šalių.

Visi parodos eksponatai – iš Lietuvos nacionalinės bibliotekos
Judaikos kolekcijos

Parodos ir jos skyrių pavadinimų šaltiniai – YIVO dokumentai (1925-1944)

Parodos rengėjas:
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

Parodos autoriai:
Lara Lempertienė, Miglė Anušauskaitė, Dainius Sadauskas, Aurimas Švedas, Rima Bertašavičiūtė, Julija Korostenskienė
Parodos rėmėjas: Lietuvos Respublikos kultūros ministerija