-
Parodos logotipas.
KAZIO GRINIAUS BIOGRAFIJA
Kazys Grinius gimė 1866 m. gruodžio 17 d. Selemos Būdos kaime (Sasnavos valsčiuje, Marijampolės apskrityje) vidutinių ūkininkų Vinco ir Onos Vosyliūtės Grinių šeimoje, buvo trečias vaikas iš vienuolikos.
Pradžios mokslus išėjo gretimų Oškinės ir Lymarkų kaimų rusiškose mokyklose. 1879 m. pradėjo lankyti Marijampolės gimnaziją, kurioje taip pat girdėjosi tik rusų ir lenkų kalbos. Tačiau viena per savaitę neprivaloma lietuvių kalbos pamoka pradėjo daryti įtaką mokinių tautinei savimonei, ypač tais laikais, kai lietuvių kalbą dėstė mokytojai, tautinio sąjūdžio ideologai P. Kriaučiūnas ir P. Arminas-Trupinėlis. Dar ryškesne šviesa niūrią tautinės priespaudos aplinką nušvietė 1883 m. pasirodęs J. Basanavičiaus redaguojamas „Aušros“ laikraštis. „Aušros“ pažadinti ir paskatinti, lietuviškus laikraščius pradėjo leisti ir mokiniai, tarp kurių vienas iš aktyviausių pradininkų buvo K. Grinius. Jis su klasės draugu J. Mačiu 1883 m. pradėjo leisti ranka rašomą laikraštėlį „Priešaušris“, vėliau, nuo 1885 m., – „Iššiepdantį“. Nuo 1883 m. abu uoliai platino slaptą lietuvišką spaudą, rinko tautosaką ir apskritai domėjosi lietuvių tautos likimu.
Daugiau skaitykite čia >> PDF -
Parodos logotipas.
Taip pat:
K. Griniaus biografija Prezidento K. Griniaus memorialinio muziejaus parengtoje medžiagoje:
Skaityti >>
Kazys Grinius ir Kristina Griniuvienė 2016 m. gegužės 5 d. buvo apdovanoti Izraelio valstybės apdovanojimais – Jad Vašem (hebr. יָד וַשֵׁם) Pasaulio Tautų Teisuolių medaliais ir diplomais. Apdovanojimai teikiami asmenims, kurie Antrojo pasaulinio karo metais, rizikuodami savo ir artimųjų gyvybe, gelbėjo žydus nuo nacių genocido. Deja, nė vienas iš jų nesulaukė šių dienų. Apdovanojimai įteikti Teisuolių artimiausiems giminaičiams
Šaltinių paaiškinimai:
LNB RKRS – Nacionalinės bibliotekos Retų knygų ir rankraščių skyrius.
LCVA – Lietuvos centrinis valstybės archyvas. -
Steigiamojo Seimo Lietuvos socialistų liaudininkų demokratų ir Lietuvos valstiečių sąjungos frakcijų bloko nariai. Kaunas, 1920 m. gegužė.
Stovi iš kairės: Antanas Žoromskis, Kazimieras Ralys, Kazys Gencevičius, Vytautas Račkauskas, Konstantinas Žukas, Antanas Tamošaitis, Juozas Buzelis, Jonas Kriščiūnas, Gabrielė Petkevičaitė-Bitė, Kazys Grinius, Albinas Rimka, Vladas Lašas, Jonas Staugaitis, Kazys Sidabras, Jurgis Žitinevičius, Jonas Bildušas, Juozas Lukoševičius, Kazys Kupčiūnas, Jonas Makauskas, Antanas Grigiškis.
-